Panasonic Electronic Components ECW-H10302JVB
ECW-H10302JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10302JVB
Brief Description
CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10302JVB.pdf
Availability of ECW-H10302JVB
QUANTITY
ECW-H10302JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10302JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10302JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10302JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10302JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10302JVB Details Description
Related parts for ECW-H10302JVB
IDE4K 1.8" FLASH DISK 3.5GB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V 10MLF datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 4POS GOLD datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
Full Accurate 14/16 Bit Vout nanoDac Buffered, 3V/5V, Sot 23 IC datasheet.pdf