Panasonic Electronic Components ECW-H10333JVB
ECW-H10333JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10333JVB
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10333JVB.pdf
Availability of ECW-H10333JVB
QUANTITY
ECW-H10333JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10333JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10333JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10333JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10333JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10333JVB Details Description
Related parts for ECW-H10333JVB
IDC CABLE - HSC40H/AE40M/HPK40H datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TOOL INSERTION 16 GA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
USB A TO USB A 6.0M / 19.68 FT datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf