Panasonic Electronic Components ECW-H12102HL
ECW-H12102HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12102HL
Brief Description
CAP FILM 1000PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12102HL.pdf
Availability of ECW-H12102HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H12102HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12102HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H12102HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12102HL
Related LinksECW-H1, ECW-H12102HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12102HL Details Description
Related parts for ECW-H12102HL
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
UK CORDSET FUSE 10A 2.5M V-LOCK datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X2MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 50V KBPM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
FILTER EMI 0.1UF 16V RADIAL datasheet.pdf