Panasonic Electronic Components ECW-H12102HVB
ECW-H12102HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12102HVB
Brief Description
CAP FILM 1000PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12102HVB.pdf
Availability of ECW-H12102HVB
QUANTITY
ECW-H12102HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12102HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12102HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12102HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12102HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12102HVB Details Description
Related parts for ECW-H12102HVB
MOSFET N-CH 25V 50A D2PAK datasheet.pdf
TIE NYL/COATED STEEL 250# 7.9" datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92S datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
80W TWIN LO/VO BIAX ENDUNIT datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf