Panasonic Electronic Components ECW-H12102HVB
ECW-H12102HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12102HVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12102HVB.pdf
Availability of ECW-H12102HVB
QUANTITY
ECW-H12102HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12102HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12102HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12102HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12102HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12102HVB Details Description
Related parts for ECW-H12102HVB
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3VOUT 100W ACTIVEHI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
COMBO KVM SWITCH 1USER 4PCS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf