Panasonic Electronic Components ECW-H12103JVB
ECW-H12103JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12103JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12103JVB.pdf
Availability of ECW-H12103JVB
QUANTITY
ECW-H12103JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12103JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12103JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12103JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12103JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12103JVB Details Description
Related parts for ECW-H12103JVB
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 200V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 20A PPAK SO-8 datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 28X6" datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 5.6A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf