Panasonic Electronic Components ECW-H12103RJV
ECW-H12103RJV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12103RJV
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12103RJV.pdf
Availability of ECW-H12103RJV
QUANTITY
ECW-H12103RJV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12103RJV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12103RJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12103RJV
Related LinksECW-H1, ECW-H12103RJV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12103RJV Details Description
Related parts for ECW-H12103RJV
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONFIGURATOR PROGRAM BOARD KIT datasheet.pdf
FIXED IND 17UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 38POS SMD datasheet.pdf
LED TITANBRITE COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf