Panasonic Electronic Components ECW-H12112JV
ECW-H12112JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12112JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1100PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12112JV.pdf
Availability of ECW-H12112JV
QUANTITY
ECW-H12112JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12112JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12112JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12112JV
Related LinksECW-H1, ECW-H12112JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12112JV Details Description
Related parts for ECW-H12112JV
BACKPLANE STD BUS 16SLOT 4.35X13 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 100 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf