Panasonic Electronic Components ECW-H12122JL
ECW-H12122JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12122JL
Brief Description
CAP FILM 1200PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12122JL.pdf
Availability of ECW-H12122JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H12122JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12122JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H12122JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12122JL
Related LinksECW-H1, ECW-H12122JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12122JL Details Description
Related parts for ECW-H12122JL
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 6TDFN datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 324BGA datasheet.pdf
UNIVESAL POWER REC CONT #26-22 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf