Panasonic Electronic Components ECW-H12153JL
ECW-H12153JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12153JL
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12153JL.pdf
Availability of ECW-H12153JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H12153JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12153JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H12153JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12153JL
Related LinksECW-H1, ECW-H12153JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12153JL Details Description
Related parts for ECW-H12153JL
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE .250 3A datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 12W datasheet.pdf
METRAL HDR datasheet.pdf
100UF 16V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf