Panasonic Electronic Components ECW-H12473RJV
ECW-H12473RJV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12473RJV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12473RJV.pdf
Availability of ECW-H12473RJV
QUANTITY
ECW-H12473RJV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12473RJV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12473RJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.453" W (23.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12473RJV
Related LinksECW-H1, ECW-H12473RJV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12473RJV Details Description
Related parts for ECW-H12473RJV
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 5.5A 80 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 3POS VERT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf