Panasonic Electronic Components ECW-H16103JV
ECW-H16103JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16103JV
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16103JV.pdf
Availability of ECW-H16103JV
QUANTITY
ECW-H16103JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16103JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16103JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.315" W (23.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16103JV
Related LinksECW-H1, ECW-H16103JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16103JV Details Description
Related parts for ECW-H16103JV
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16-MINIQFN datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SRL 96KHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 15+PE CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 40W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
WE-FSFS FERRITE SHEET 120X120X.3 datasheet.pdf
15P M R/A .318 BRKT 370PF datasheet.pdf