Panasonic Electronic Components ECW-H16112JL
ECW-H16112JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16112JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1100PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16112JL.pdf
Availability of ECW-H16112JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16112JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16112JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16112JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16112JL
Related LinksECW-H1, ECW-H16112JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16112JL Details Description
Related parts for ECW-H16112JL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 4.76"LX2.82"W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 116 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
LED T1-3/4 AMBER QUAD RA PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 6A 800V GBU datasheet.pdf