Panasonic Electronic Components ECW-H16113JVB
ECW-H16113JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16113JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16113JVB.pdf
Availability of ECW-H16113JVB
QUANTITY
ECW-H16113JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16113JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16113JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.335" W (23.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16113JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16113JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16113JVB Details Description
Related parts for ECW-H16113JVB
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 40V 250MA 4-SOP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 10" datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 64POS GOLD SMD datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
BEVEL 60 DEGREE LONG REACH 1.0MM datasheet.pdf