Panasonic Electronic Components ECW-H16122JVB
ECW-H16122JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16122JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16122JVB.pdf
Availability of ECW-H16122JVB
QUANTITY
ECW-H16122JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16122JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16122JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16122JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16122JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16122JVB Details Description
Related parts for ECW-H16122JVB
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 249 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
TAPE CAUTION FIBER OPTIC 1"X48YD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19.5A TO-247 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-30V 300MA datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PLUG BLACK 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A TO262-3-1 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf