Panasonic Electronic Components ECW-H16122JVB
ECW-H16122JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16122JVB
Brief Description
CAP FILM 1200PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16122JVB.pdf
Availability of ECW-H16122JVB
QUANTITY
ECW-H16122JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16122JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16122JVB
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16122JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16122JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16122JVB Details Description
Related parts for ECW-H16122JVB
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 114VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO214AB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS23753A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM datasheet.pdf