Panasonic Electronic Components ECW-H16163JL
ECW-H16163JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16163JL
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16163JL.pdf
Availability of ECW-H16163JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16163JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16163JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16163JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.315" W (23.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16163JL
Related LinksECW-H1, ECW-H16163JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16163JL Details Description
Related parts for ECW-H16163JL
PHOTODIODE BLUE 371.1MM SQ BUSS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLR 1/16" X 4' datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf