Panasonic Electronic Components ECW-H16202JL
ECW-H16202JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16202JL
Brief Description
CAP FILM 2000PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16202JL.pdf
Availability of ECW-H16202JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16202JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16202JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16202JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)