Panasonic Electronic Components ECW-H16223JV
ECW-H16223JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16223JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16223JV.pdf
Availability of ECW-H16223JV
QUANTITY
ECW-H16223JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16223JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16223JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.374" W (28.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16223JV
Related LinksECW-H1, ECW-H16223JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16223JV Details Description
Related parts for ECW-H16223JV
SCREW MOUNT KIT .62X.35 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 2.5V 10% 2312 datasheet.pdf
3/16 KEY STOCK X 1.0 LONG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf