Panasonic Electronic Components ECW-H16242HV
ECW-H16242HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16242HV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2400PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16242HV.pdf
Availability of ECW-H16242HV
QUANTITY
ECW-H16242HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16242HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16242HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16242HV
Related LinksECW-H1, ECW-H16242HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16242HV Details Description
Related parts for ECW-H16242HV
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW 10COL ADV MATE CHEV datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FLATWASHER ECE089 datasheet.pdf
CAP ALUM 280000UF 63V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMAJ datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf