Panasonic Electronic Components ECW-H16302RHV
ECW-H16302RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16302RHV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3000PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16302RHV.pdf
Availability of ECW-H16302RHV
QUANTITY
ECW-H16302RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16302RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16302RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16302RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H16302RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16302RHV Details Description
Related parts for ECW-H16302RHV
RES 800 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEAD MOUNT TEMP TRANSDUCER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 68 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1A 168 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf