Panasonic Electronic Components ECW-H16303HVB
ECW-H16303HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16303HVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.03UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16303HVB.pdf
Availability of ECW-H16303HVB
QUANTITY
ECW-H16303HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16303HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16303HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.433" W (28.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16303HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16303HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16303HVB Details Description
Related parts for ECW-H16303HVB
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-100M YLLW/GREEN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.1A 120 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf