Panasonic Electronic Components ECW-H16362JVB
ECW-H16362JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16362JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3600PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16362JVB.pdf
Availability of ECW-H16362JVB
QUANTITY
ECW-H16362JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16362JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16362JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16362JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16362JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16362JVB Details Description
Related parts for ECW-H16362JVB
PUMP/BOTT PURE-TOUCH HDPE SQ 6OZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
INSERT MALE 18POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT 5V SOT23W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf