Panasonic Electronic Components ECW-H16562HV
ECW-H16562HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16562HV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5600PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16562HV.pdf
Availability of ECW-H16562HV
QUANTITY
ECW-H16562HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16562HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16562HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16562HV
Related LinksECW-H1, ECW-H16562HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16562HV Details Description
Related parts for ECW-H16562HV
REGULATOR 1.8V ADJ 3A 5VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SR BTS PC 58 8 ASY C datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
26500 4C 4#12 P BY PLUG WC datasheet.pdf
3900UF 63V 30X40 85C SI datasheet.pdf