Panasonic Electronic Components ECW-H20152JVB
ECW-H20152JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20152JVB
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20152JVB.pdf
Availability of ECW-H20152JVB
QUANTITY
ECW-H20152JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20152JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H20152JVB
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20152JVB
Related LinksECW-H2, ECW-H20152JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20152JVB Details Description
Related parts for ECW-H20152JVB
RES 1M OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
MAT MICASTAT ESD BLUE 24X48 datasheet.pdf
OSC XO 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf