Panasonic Electronic Components ECW-H20302JV
ECW-H20302JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20302JV
Brief Description
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20302JV.pdf
Availability of ECW-H20302JV
QUANTITY
ECW-H20302JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20302JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20302JV
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20302JV
Related LinksECW-H2, ECW-H20302JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20302JV Details Description
Related parts for ECW-H20302JV
PANEL REPLCMNT INFRARED 1593X/T datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 12A 120/240VAC datasheet.pdf