Panasonic Electronic Components ECW-H20682RJV
ECW-H20682RJV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H20682RJV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6800PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H20682RJV.pdf
Availability of ECW-H20682RJV
QUANTITY
ECW-H20682RJV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H20682RJV
Internal Part NumberEIS-ECW-H20682RJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.335" W (23.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H20682RJV
Related LinksECW-H2, ECW-H20682RJV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H20682RJV Details Description
Related parts for ECW-H20682RJV
CONN HEADER 7POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
26 POS FLX DLTA RIB CBL ASSY 200 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf