Panasonic Electronic Components ECW-H8102JL
ECW-H8102JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H8102JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 800VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H8102JL.pdf
Availability of ECW-H8102JL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H8102JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H8102JL
Internal Part NumberEIS-ECW-H8102JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H8102JL
Related LinksECW-H, ECW-H8102JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H8102JL Details Description
Related parts for ECW-H8102JL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V GBU datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
9P M CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD datasheet.pdf