Panasonic Electronic Components ECW-H8113HL
ECW-H8113HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H8113HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 3% 800VDC RAD
Datasheet Download
ECW-H8113HL.pdf
Availability of ECW-H8113HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H8113HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H8113HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H8113HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H8113HL
Related LinksECW-H, ECW-H8113HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H8113HL Details Description
Related parts for ECW-H8113HL
IC DRIVER RECT SYNC CONV 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
LED RS ARRAY WHITE 4725 LM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf