Panasonic Electronic Components ECW-H8113HL
ECW-H8113HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H8113HL
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 3% 800VDC RAD
Datasheet Download
ECW-H8113HL.pdf
Availability of ECW-H8113HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H8113HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H8113HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H8113HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC800V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H8113HL
Related LinksECW-H, ECW-H8113HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H8113HL Details Description
Related parts for ECW-H8113HL
MOSFET N-CH 75V 180A TO-262 datasheet.pdf
MODULE POWER 50A 600V SCR DBLR datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SI1000 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf