Panasonic Electronic Components ECW-HA3C122HB
ECW-HA3C122HB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C122HB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C122HB.pdf
Availability of ECW-HA3C122HB
QUANTITY
ECW-HA3C122HB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C122HB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C122HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(A)
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.217" W (17.80mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.516" (13.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C122HB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C122HB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C122HB Details Description
Related parts for ECW-HA3C122HB
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
PMR40 RIGHT ANGLE FITTING datasheet.pdf
DIODE RECT 2A 1000V DO-214AA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf