Panasonic Electronic Components ECW-HA3C162JB
ECW-HA3C162JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C162JB
Brief Description
CAP FILM 1600PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C162JB.pdf
Availability of ECW-HA3C162JB
QUANTITY
ECW-HA3C162JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C162JB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C162JB
PackagingBulk
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.240" W (17.80mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.547" (13.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C162JB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C162JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C162JB Details Description
Related parts for ECW-HA3C162JB
FIXED IND 7.1UH 1.22A 110 MOHM datasheet.pdf
FILTER EMI 25000 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 25A 600V datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
BLUE COVERSTRIP FOR TECHNOCASE datasheet.pdf
RES 681 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
5056-1 W/5050B-RM IN POS 6 5056 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS INLINE PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD ADC 18BIT 1MSPS PULSR datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf