Panasonic Electronic Components ECW-HA3C163H4
ECW-HA3C163H4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C163H4
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C163H4.pdf
Availability of ECW-HA3C163H4
QUANTITY
ECW-HA3C163H4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C163H4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C163H4
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.799" L x 0.311" W (20.30mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.543" (13.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C163H4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C163H4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C163H4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C163H4
IC REG BOOST PROG 1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RECEPTACLE 3MM FEMALE DUAL 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 600POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf