Panasonic Electronic Components ECW-HA3C183J4
ECW-HA3C183J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C183J4
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C183J4.pdf
Availability of ECW-HA3C183J4
QUANTITY
ECW-HA3C183J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C183J4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C183J4
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.323" W (20.60mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max)0.555" (14.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C183J4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C183J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C183J4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C183J4
CONN SPRING CONT 20 POS .137 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 350MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 33POS datasheet.pdf
IC AMP MMIC WIDEBAND SOT363 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf