Panasonic Electronic Components ECW-HA3C243H
ECW-HA3C243H picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C243H
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C243H.pdf
Availability of ECW-HA3C243H
QUANTITY
ECW-HA3C243H Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C243H
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C243H
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.378" W (20.60mm x 9.60mm)
Height - Seated (Max)0.606" (15.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C243H
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C243H Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C243H Details Description
Related parts for ECW-HA3C243H
IC NVSRAM 256KBIT 120NS 28EDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.76VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH RGHT SNAP/DETECT SPDT SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23 datasheet.pdf