Panasonic Electronic Components ECW-HA3C243H4
ECW-HA3C243H4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C243H4
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C243H4.pdf
Availability of ECW-HA3C243H4
QUANTITY
ECW-HA3C243H4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C243H4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C243H4
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.378" W (20.60mm x 9.60mm)
Height - Seated (Max)0.606" (15.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C243H4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C243H4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C243H4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C243H4
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ACRYLIC FOAM .045" 1"X36YD datasheet.pdf
GDT 200V 25% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
FILTER PERFORMANCE IEC INLET 10A datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 8DFN/20QFN datasheet.pdf
ADPT STR 1-2WAY 17MM FLEX TUBE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 5.1V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf