Panasonic Electronic Components ECW-HA3C363J4
ECW-HA3C363J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C363J4
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C363J4.pdf
Availability of ECW-HA3C363J4
QUANTITY
ECW-HA3C363J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C363J4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C363J4
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.461" W (20.60mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C363J4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C363J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C363J4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C363J4
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 483FCCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DL STR PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 5SIP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36" X 36" datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf