Panasonic Electronic Components ECW-HA3C472HQ
ECW-HA3C472HQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C472HQ
Brief Description
CAP FILM 4700PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C472HQ.pdf
Availability of ECW-HA3C472HQ
QUANTITY
ECW-HA3C472HQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C472HQ
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C472HQ
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.252" W (17.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.555" (14.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C472HQ
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C472HQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C472HQ Details Description
Related parts for ECW-HA3C472HQ
PHOTODIODE 880NM W/FLTR THRUHOLE datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 02POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 45A TO-3PN datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTP datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf