Panasonic Electronic Components ECW-HA3C473JB
ECW-HA3C473JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C473JB
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C473JB.pdf
Availability of ECW-HA3C473JB
QUANTITY
ECW-HA3C473JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C473JB
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C473JB
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.811" L x 0.528" W (20.60mm x 13.40mm)
Height - Seated (Max)0.953" (24.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C473JB
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C473JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C473JB Details Description
Related parts for ECW-HA3C473JB
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 25CM BLUE datasheet.pdf