Panasonic Electronic Components ECW-HA3C512J4
ECW-HA3C512J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C512J4
Brief Description
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C512J4.pdf
Availability of ECW-HA3C512J4
QUANTITY
ECW-HA3C512J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C512J4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C512J4
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.701" L x 0.260" W (17.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C512J4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C512J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C512J4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C512J4
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf