Panasonic Electronic Components ECW-HC3F392JD
ECW-HC3F392JD picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HC3F392JD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3900PF 5% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-HC3F392JD.pdf
Availability of ECW-HC3F392JD
QUANTITY
ECW-HC3F392JD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HC3F392JD
Internal Part NumberEIS-ECW-HC3F392JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(C)
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.016" L x 0.295" W (25.80mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HC3F392JD
Related LinksECW-HC, ECW-HC3F392JD Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HC3F392JD Details Description
Related parts for ECW-HC3F392JD
WZAF 120 FOR WFF 120 datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT FEED-THRU SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 15PSI ABSOLUTE SMD datasheet.pdf
IC DCDC CTRLR BUCK ADJ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf