Panasonic Electronic Components ECW-U1C334JC9
ECW-U1C334JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U1C334JC9
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 16VDC 2416
Datasheet Download
ECW-U1C334JC9.pdf
Availability of ECW-U1C334JC9
QUANTITY
ECW-U1C334JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U1C334JC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U1C334JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U1C334JC9
Related LinksECW-U1, ECW-U1C334JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U1C334JC9 Details Description
Related parts for ECW-U1C334JC9
CAP THIN FILM 9.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 8 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PIN STRIP 44POS RA T/H datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 6CKT datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 37POS SILVER SLDR datasheet.pdf