Panasonic Electronic Components ECW-U1H472JB5
ECW-U1H472JB5 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U1H472JB5
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 50VDC 1206
Datasheet Download
ECW-U1H472JB5.pdf
Availability of ECW-U1H472JB5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-U1H472JB5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U1H472JB5
Internal Part NumberEIS-ECW-U1H472JB5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(B)
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U1H472JB5
Related LinksECW-U1, ECW-U1H472JB5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U1H472JB5 Details Description
Related parts for ECW-U1H472JB5
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 NYLON 1/8" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3736EUF datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf