Panasonic Electronic Components ECW-U2103JC9
ECW-U2103JC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U2103JC9
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U2103JC9.pdf
Availability of ECW-U2103JC9
QUANTITY
ECW-U2103JC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U2103JC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U2103JC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U2103JC9
Related LinksECW-U2, ECW-U2103JC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U2103JC9 Details Description
Related parts for ECW-U2103JC9
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MPK60K datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT I2C 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW datasheet.pdf