Panasonic Electronic Components ECW-U2222KC9
ECW-U2222KC9 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-U2222KC9
Brief Description
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
ECW-U2222KC9.pdf
Availability of ECW-U2222KC9
QUANTITY
ECW-U2222KC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-U2222KC9
Internal Part NumberEIS-ECW-U2222KC9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN PackagingECW-U, ECP-U Series 11/Apr/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-U(C)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-U2222KC9
Related LinksECW-U2, ECW-U2222KC9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-U2222KC9 Details Description
Related parts for ECW-U2222KC9
CONN DB37 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS 2.5MM SHROUD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf