Bourns Inc. ECW1J-C24-AB0012L
ECW1J-C24-AB0012L picture photo
Mfg. Part Number
ECW1J-C24-AB0012L
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER DIGITAL CONT
Datasheet Download
ECW1J-C24-AB0012L.pdf
Availability of ECW1J-C24-AB0012L
QUANTITY
ECW1J-C24-AB0012L Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW1J-C24-AB0012L
Internal Part NumberEIS-ECW1J-C24-AB0012L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationECW Shaft Model Oct/2012
Standard Package45
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesECW
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)200K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW1J-C24-AB0012L
Related LinksECW1J-C2, ECW1J-C24-AB0012L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
ECW1J-C24-AB0012L Details Description
Related parts for ECW1J-C24-AB0012L
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5L datasheet.pdf
IC SNGL 12BIT PARALLEL D/A 20SSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONN SR MALE 5POS W/O XMAS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB SLC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf