On-Shore Technology, Inc. ED104/10DS
ED104/10DS picture photo
Mfg. Part Number
ED104/10DS
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 10POS
Datasheet Download
ED104/10DS.pdf
Availability of ED104/10DS
QUANTITY
ED104/10DS Order Process
Ship out your order
Specifications of ED104/10DS
Internal Part NumberEIS-ED104/10DS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesED104/DS
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw0.8 Nm (7.1 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED104/10DS
Related LinksED104, ED104/10DS Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED104/10DS Details Description
Related parts for ED104/10DS
RES SMD 57.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 130MA 38 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf