On-Shore Technology, Inc. ED1100/10
ED1100/10 picture photo
Mfg. Part Number
ED1100/10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
ED1100/10.pdf
Availability of ED1100/10
QUANTITY
ED1100/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED1100/10
Internal Part NumberEIS-ED1100/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesED1100
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED1100/10
Related LinksED11, ED1100/10 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED1100/10 Details Description
Related parts for ED1100/10
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER GH SIDE 9POS 1.25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf