On-Shore Technology, Inc. ED1100/14
ED1100/14 picture photo
Mfg. Part Number
ED1100/14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM
Datasheet Download
ED1100/14.pdf
Availability of ED1100/14
QUANTITY
ED1100/14 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED1100/14
Internal Part NumberEIS-ED1100/14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesED1100
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED1100/14
Related LinksED11, ED1100/14 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED1100/14 Details Description
Related parts for ED1100/14
RELAY TELECOM SPST 1A 4.5V datasheet.pdf
10 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
WTW WTL6/1 datasheet.pdf
IC 4DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf
OUTPUT NOISE FILTER datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS datasheet.pdf