On-Shore Technology, Inc. ED1110/16
ED1110/16 picture photo
Mfg. Part Number
ED1110/16
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM
Datasheet Download
ED1110/16.pdf
Availability of ED1110/16
QUANTITY
ED1110/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of ED1110/16
Internal Part NumberEIS-ED1110/16
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesED1110
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry270°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ED1110/16
Related LinksED11, ED1110/16 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ED1110/16 Details Description
Related parts for ED1110/16
IC INVERTER/BUFF DRV 30MA 14SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 8CHAR .2" ALGAAS RED datasheet.pdf
ICL 50 OHM 20% 1.4A 9.9MM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 620MA 920 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf